Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
11 postów 5 komentarzy

Mateusz Kaim

Mateusz Kaim - Zapraszam na mojego bloga: www.mateuszkaim.pl

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jedynego powstania narodowego, które było w pełni zwycięskie. Dlatego dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić właśnie temu wydarzeniowi.

Najważniejszym aspektem, który przyczynił się do zwycięstwa było całkiem inne podejście do sprawy zachowania polskości i polskiego stanu posiadania. Nie wybrano wówczas strategii powstańczej z góry skazanej na klęskę i skąpanej w morzu krwi przez zaborców, ale wybrano alternatywną koncepcję jaką była praca organiczna, u podstaw, w celu rozbudowy siły ekonomicznej i kulturalnej ludności polskiej. Zaczęto więc organizować sieć polskich organizacji społecznych i gospodarczych, w których to realizowano tajne szkolenia wojskowe. Dochodziło również do sytuacji, gdzie zachęcano do wstępowania w szeregi armii pruskiej, aby następnie zdobyć przeszkolenie wojskowe i przekazać je pozostałym członkom organizacji polskich.

Gdy w Niemczech rozwijał się kryzys, który dotarł również do Wielkopolski, zaczęły wybuchać liczne rewolucje i bunty żołnierzy. Wydawało się to doskonałym momentem by wyrwać z rąk okupanta polską ziemię. Zaczęto organizować broń i amunicję, a ta pochodziła często z wojskowych magazynów. Bezpośrednim impulsem rozpoczęcia walk z okupantem był przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Jego przybycie wywołało spontaniczne manifestacje, które go witały. Wśród społeczności polskiej był on ceniony i szanowany dlatego jego przybycie wywołało tak żywiołowe reakcje. Następnego dnia w odpowiedzi na manifestacje przemaszerowały ulicami Poznania niemieckie wojska, które wtargnęły do Hotelu Bazar zrywając przy tym flagi polskie. Padły pierwsze strzały. Zginął pierwszy powstaniec Franciszek Ratajczak. Rozpoczęły się walki, które ogarnęły całą Wielkopolskę. Odbijane z rąk zaborców były kolejne miasta.

Kluczowym momentem dla Powstania był kwiecień i maj 1919 r. Niemcy nie chętnie chciały oddać Polsce Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk. Po zakończonej wojnie zaczęli nawet gromadzić wojska, których celem miałbyć Poznań. Jednak dosadne oświadczenie francuskiego marszałka Ferdinanda Focha wywołało strach i obawę wznowienia działań wojennych na Zachodzie. Marszałek oświadczył wówczas, że jeśli wojska niemieckie zaatakują Poznań, to armia francuska wkroczy do Berlina. Stronę polską reprezentowali Ignacy Paderewski i Roman Dmowski. Podpisano Traktat Wersalski dzięki któremu losy Wielkopolski były ściśle związane z losem całej Polski. Powstanie zakończyło się sukcesem.

Kluczem do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego oprócz oczywistego bohaterstwa mieszkańców Wielkopolski były takie czynniki jak: systematyczna, oddolna praca u podstaw, budowa polskiej siły ekonomicznej i gospodarczej w Wielkopolsce, systematyczne szkolenie wojskowe i cierpliwe czekanie na dogodną koniunkturę międzynarodową.

//mateuszkaim.pl/rocznica-powstania-wielkopolskiego/

  

KOMENTARZE

 • 5 zapamięć
  a nie ględzenie " rozmodlonych ateistów"
 • Co te historyki kuźwa robią!!??
  Przecież ja wygrałem to powstanie.
  Józef Piłsudski
 • @Mateusz Kaim
  jeszcze 5 lat temu na niektórych grobach powstańców wielkopolskich wisiały takie informacje. Jak jest teraz?

  https://pbs.twimg.com/media/CXQW9UQWcAEGf6Y.jpg
  groby powstańców- bezpieczne dzięki kibicom,którzy w 2013 r. zebrali pieniądze na ich renowacje.
  https://pbs.twimg.com/media/CXQdyAqWkAA7HM1.jpg
 • 5*
  Takie wydarzenia powinno się gloryfikować. Gdzie Polacy rzeczywiście walczyli o SWOJE, a nie w charakterze mięsa armatniego, jak to było na Monte Cassino. Gdzie Polacy byli zwycięzcami i mogli cieszyć się owocami tego zwycięstwa. Nie to co powstania styczniowe, listopadowe czy walka Polaków przeciwko III Rzeszy podczas II wojny światowej, za którą w nagrodę dostaliśmy komunistyczne zniewolenie, a polskie oddziały nawet nie mogły paradować w Londynie z okazji pokonania III Rzeszy.......
 • Czyżby nie było gen. Dowbór Muśnickiego, w którego kilkudzxisięciotysięcznym korpusie w twierdzy Bobrujsk agenci Pilsudskiego na
  namawiali do dezercji i likwidacji korpusu? W powstaniu wielkopolskim nie zdążyli.
 • @telewidzacy 18:56:22
  Mogę poprosić o źródła?

  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY